Stenty

Technologia

Przedmiotem projektu jest platforma technologiczna w ramach której rozwijane są 2 produkty: (1) protezy naczyniowe pokryte biokompatybilną powłoką oraz (2) implanty kardiochirurgiczne pokryte biokompatybliną powłoką, która pozwala na integrację elementów metalowych z układem krwionośnym w długiej perspektywie. Wspólnym mianownikiem dla obu produktów jest technologia wytwarzania biokompatybilnych powłok, do stosowania na różnych powierzchniach (polimerowych, metalowych). Proteza naczyniowa \ implant kardiochirurgiczny pokryty jest funkcjonalną powłoką zewnętrzną i wewnętrzną.

Rynek

Globalny rynek protez naczyniowych wyniósł 481.9 milionów $ w 2012 roku, z czego rynek Europy stanowił 29%, a USA 26%. Większą część rynku – niemal 62,0% – stanowią protezy stosowane w chorobach naczyń obwodowych, w których leczeniu potrzebne są protezy o szerokim zakresie średnic. Protezy wykorzystywane w procedurach tworzenia dostępu naczyniowego głównie w dializoterapii, stanowią 18,3%. Natomiast protezy stosowane w leczeniu tętniaków jedynie 14,7%. Protezy o małej średnicy stosowane w procedurach wszczepienia pomostu naczyniowego stanowią jedynie 6,1% rynku, co może wskazywać, że jest to niewykorzystana nisza rynkowa ze względu na ciągły niedobór odpowiedniej technologii produkcji protez żylnych o średnicy poniżej 5 mm.

W 2013 roku największy udział w rynku stentów wieńcowych pod względem przychodów stanowiły Stany Zjednoczone (2,065.3 mln $). W 2020 roku prognoza zakłada zmniejszenie się przychodów w USA do kwoty 1,849.9 mln $ i w UE do 555.2 mln $. Natomiast rynek krajów APEC zanotuje znaczący wzrost przychodów na poziomie 3,023.5 mln $ co stanowi wzrost o 42% w porównaniu z rokiem 2014. Wzrost przychodów zanotuje również Brazylia na poziomie 184.8 mln $. Patrząc globalnie prognoza przychodów z rynku stentów zakłada wzrost do 5,616.4 mln $ w 2020 roku, przy 4,885.7 mln $ w roku 2013.

Zespół naukowy

dr inż. Beata Butruk-Raszeja, mgr inż. Paulina Trzaskowska, mgr inż. Michał Wojański

Zespół BTM Innovations

Przemysław_Furdal

Przemysław Furdal

Wojciech_Sława_Darkiewicz_zdj

Wojciech Darkiewicz

Kontakt

Telefon: +48 22 213 91 84
email: info@btminnovations.pl

Źródło:

Zakład Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Politechniki Warszawskiej

Sektor:
Urządzenia medyczne, Inżynieria materiałowa

Strona internetowa: